Razvoj fine motorike

Fina motorika
Vježbe motorike treba pretvoriti u zanimljivu igru pa će ih i dijete koje ima više problema u njihovom provođenju, radije izvoditi. Pojam grube motorike podrazumijeva kretanje cijelog tijela koje kod djece počinje puzanjem, hodanjem i skakanjem. S druge strane, pojam fine motorike odnosi se na male pokrete ruku, prstiju na rukama i nogama, jezika i malih mišića lica, no uglavnom se govori o pokretima ruke i prstiju na rukama. Fina motorika je sposobnost stvaranja preciznih sitnih pokreta rukom uz zadržavanje dobre koordinacije između prstiju i oka. Dobro razvijena fina motorika preduvjet je za razvoj grafomotorike, pisanja i urednog rukopisa.
Za razvoj fine motorike mogu vam poslužiti predmeti koje svi imamo kod kuće, a s njima treba osmisliti igre u kojima će dijete provoditi:
  • nizanje perlicama, nizanje na plastično uže ili nit
  • umetanje posude jedne u drugu
  • zavrtanje i odvrtanje poklopaca različite veličine
  • hvatanje predmeta, hvatanje prstima i palcem, pincetni hvat
  • prelijevanje vode u posudama
  • zakopčavanje i otkopčavanje dugmadi
  • konstruiranje od papira, gužvanje, trganje, rezanje, presavijanje, formiranje loptica i lijepljenje papira
  • slikanje prstima, kistom
  • crtanje, bojanje (pastele, drvene bojice...)
  • ubadanje (pika-slika)
  • štampanje pečatom
  • slaganje puzzle, slagalice, umetaljke
  • rezanje škarama
  • okretanje listova slikovnice
  • vezanje čvorića na konopcima
  • oblikovanje plastelinom, glinom, tijestom

U nastavku možete pronaći nekoliko dokumenata s prijedlogom vježbi koje potiču razvoj fine motorike kod djece.

RAZVOJ FINE MOTORIKE

Aktivnost za razvoj fine motorike - MonotipijaProvlačenje veziceSvjetski dan plesa
(materijale osmislile odgojiteljice Darija Pul i Maja Giunio)

Memory emocijeAktivnosti sa slamčicamaMatematička igra za malene