Aktivnosti

Radionica ''Pravilno pranje ruku''

I ove godine u listopadu 2023. u objektu "Marles", posjetili su nas studenti iz Udruge studenata farmacije i biokemije Hrvatska (CPSA) te educirali djecu kako pravilno prati ruke.

CPSApunčić je projekt koji obuhvaća niz javnozdravstvenih radionica i kampanja, usmjerenih na djecu predškolske dobi koji u fokus stavlja higijenu ruku kao temelj općeg zdravlja.

Važnost projekta prepoznata je 2016. godine i od strane akademske zajednice te je nagrađen Rektorovom nagradom.

Glavni cilj radionice CPSApunčić je edukacija  predškolske djece o važnosti higijene ruku  i zdravih navika općenito.

Unutar jednog sata djeci na pristupačan i zabavan način predstavljen je  koncept higijene i njezine uloge u našim životima; objašnjeno je u kojim je prigodama potrebno prati ruke te zanimljivim demonstracijama pokazano pravilno pranje ruku.

Na jednostavan način pričali su o mikroorganizmima, a kroz niz interaktivnih igrica upoznali ih s posljedicama i pogodnostima (ne)pranja ruku.

Osim navedenog, u sklopu programa predstavili su i farmaciju, odnosno ljekarnike kao najdostupnijeg stručnjaka u zdravstvenom sustavu.

Nastaviti će se dalje suradnja sa farmaceutima, i u druga dva objekta “Tijardovićeva “ i “Centar”.

Objekt “Marles”, skupine: Borovnica, Trešnja, Jagoda, Šljiva i Marelica.

Obilježavanje međunarodnog dana celijakije 16.5.2023.

Izrada smoothieja u skupini Marelica

Malo jabuke, malo banane, malo mandarine i evo smoothieja koji snagu daje. Kako bi djeca iskustveno spoznala mogućnosti prerade voća iz svakodnevnog života, imala su prilike izraditi vlastiti smoothie. Djeca su marljivo rezala jabuke, banane, a zatim ih ubacila u posudu i dobro smiksala. Rezultat je bio zdravi smoothie primamljivog mirisa i još boljeg okusa. Zavirite kako biste vidjeli kako nam je bilo, a odat ćemo Vam i naš recept.

Recept: jabuke po želji,  banane po želji, mandarine, malo vode i puno dobre volje
Dobro izmiksati i uživati u okusu zdravlja.

Odgojiteljica Sanja Švaljek, Zdravstvena voditeljica Ivana Bertić

Program prevencije karijesa djece predškolske i školske dobi u Gradu Zagrebu

U travnju 2023. održana je radionica, pregled zuba djece od 4. godine i roditeljski sastanak u sva tri objekta.

Stomatološka poliklinika Zagreb (SPZ), u suradnji s Gradskim uredom za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, provodi od 2007. Program prevencije karijesa u djece predškolske i školske dobi u Gradu Zagrebu.
Cilj programa je podizanje svijesti o važnosti oralnog zdravlja edukacijom predškolske djece te svih osoba koji se brinu za djecu te mogućnostima prevencije i liječenja karijesa.
Voditeljica projekta je Ravnateljica Stomatološke poliklinike Zagreb, dr. sc. Petra Nola Fuchs, dr.med.dent, spec. oralne kirurgije, a provode ga 3 tima specijalistica dječje stomatologije.
Program se sastoji od 2 dijela, edukacije (djece i djelatnika vrtića te roditelja) o prevenciji karijesa i pregleda zuba stomatološkim ogledalom one djece čiji roditelji potpišu informirani pristanak.

Edukacija za djecu je u obliku predavanja (u Power Pointu) o oralnom zdravlju i mogućnostima prevencije karijesa.
Nakon predavanja je slijedio bezbolan pregled zuba stomatološkim ogledalom i malom ručnom svjetiljkom za onu djecu koja su željela pregled i čiji su roditelji potpisali informirani pristanak.
Pisana izvješća o stanju zubi djece te daljnje upute i preporuke roditelji su dobili naknadno.

Tema roditeljskog sastanka bilo je predstavljanje „Programa prevencije karijesa djece predškolske i školske dobi u Gradu Zagrebu“ te kratko predavanje o oralnoj higijeni, pravilnoj prehrani i prevenciji karijesa.

Predavanje je  održala specijalistica dječje i preventivne stomatologije iz Stomatološke poliklinike Zagreb, Perkovčeva 3, koji će ujedno i provodila ovaj Program:
dr. sc. Snježana Kadić, dr.med.dent., specijalist dječje i preventivne stomatologije.

Radionica ''Pravilno pranje ruku''

Početkom ožujka 2020. god. u objektu "Tijardovićeva", posjetili su nas studenti iz Udruge studenata farmacije i biokemije Hrvatska (CPSA) i educirali su djecu kako pravilno prati ruke.